Jan Drda- Němá barikáda

8. listopadu 2008 v 11:19 | Mayor Lindishek |  My read book
Obsah:

Němá barikáda je jedno z mnoha děl Jana Drdy. Týká se druhé světové války. Jan Drda ve svém díle ukazuje na nesmyslnost války a staví se proti ní. Dílo Němá barikáda obsahuje jedenáct povídek.

Praha je okupovaná fašisty. Lidé z měst a venkova jsou odhodlání bojovat za svobodu svoji vlasti.

Takový je Sláva Mach v povídce Třetí fronta. První frontu poznal v roce 1936 ve Španělsku, druhou v roce 1939, a na třetí frontě stojí Mach v první řadě vzbouřeného davu proti ozbrojené jednotce SS.

V povídce Včela
ukrývá včelař Havlík tři parašutisty až do chvíle, kdy Němci zaměřili jejich vysílačku. Vojáci objeví anténu, zničí včelín a ukrutně vraždí řídícího. Havlík, který umírá chrání včelí královnu svou vlastní rukou.

Povídka s názvem Vyšší princip vypráví o studentech z gymnázia, kteří byli za svůj názor(souhlas s atentátem na Heindricha) popraveni. Jedná se o studenty Ryšánka, Moučku a Havelku. Velkou roli taky sehrál jejich profesor přezdívaný " Vyšší princip ".

Hlídač dynamitu:

Hlídač dynamitu, František Milec vynáší za skladiště dynamity a havíři je házejí na trati vojenských vlaků s municí. Gestapo se však Milcovi dostali na stopu a přijíždí Milce zatknout. Ten stačí utéci domů a jeho žena paní Milcová stačí urychleně dynamit schovat mezi špinavé prádlo. Gestapo oba manžele ukrutně bijí, a tak se paní Milcová rozhodne dát hrnec s dynamitem na rozhořelou plotu a výbuch všechny zahubí.

Odpor ke zrádcům je zachycen v povídce Vesnická historie. Udavač Joudal zavinil smrt třech spoluobčanů. Tajný soud tvoří starosta, štábní Kudrna a četník Souček, kteří odsoudí Joudala k trestu smrti. Vystrašený Joudal sjíždí na kole z kopce, když v tom dostane smyk a v pádu se smrtelně zraní .

V další povídce Nenávist se Lojza Mrázek a účetní Babánek zdokonalují na pražských střelnicích ve střelbě. Věří, že jednou opravdu vystřelí na fašisty. Příležitost dostávají v květnu, kdy bojují na barikádě. Babánek načrtne na strop převržené tramvaje patnáct čárek. Je to oplata za smrt jeho syna, kterého Němci za Heindricha zastřelili.

V povídce Pancéřovaná pěst se patnáctiletý Pepík Houšek dostává s houfem k ukořistěným zbraním. Najíždějící německé tanky, jejichž postup mají zastavit tři střelci. Dva z nich jsou zabiti. Třetí střelec je Pepík, kterým svým podařeným výstřelem zabrání zničení barikády.


Neobyčejný příběh je zachycen v povídce Zákeřník. Třikrát za sebou byly prohledány všechny domy a sklepy a přesto odněkud vystřelil zákeřník a zabil nevidné děvčátko na ulici. V bytě u staré Němky je objeven odstřelovač Walter. Pražené daly vraha k potrestání Partyzánům. Boj proti nacismu není jen věcí odehrávající se v Česku. Na pražském mostě stojí tři barikády, které hájí španělák Franta Kroupa, Holanďan a policajt Brůček. Němci se snaží barikády zničit. Odstřelují je děly a poté jdou bez obav na most, neboť barikáda oněměla. Toto je však jenom past. Obránci bojují proti Němcům a jsou úspěšní. Proto nazval spisovatel knihu NĚMÁ BARIKÁDA.

Zdroj: My čtenářský deník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denny Denny | Web | 8. listopadu 2008 v 11:24 | Reagovat

Mas uplne sladky blod..kukla som sa nan♥a este by som prave od teba potrebovala pomoc...kukni na moj blog..www.oursweet.blog.cz....je tam sutaz o naj miss 2008..a zahlasuj v ankete o tu ktora sa ti najviac pacííí prosííííím..:)este sa ponuka pekna odmena..tak prosiiiim..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama